tomaszow.tv

O wychowaniu dla Niepodległej na konferencji w LUW

dodano: 25 kwietnia 2018, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry powód do podniesienia rangi nauczania historii i wychowania patriotycznego w szkołach. Jak ten program realizować wskazywali uczestnicy konferencji w Lublinie. Patriotyzm w historii, patriotyzm dziś, patriotyzm jutra to temat referatu inauguracyjnego wojewody lubelskiego prof. Przemysława Czarnka.

- Nasi przodkowie wiedzieli, że trzeba służyć Polsce. I w tym sensie nie ma żadnej różnicy pomiędzy patriotyzmem w historii a teraźniejszym.  Nie będzie jej także w przyszłości.  Być patriotą, to znaczy wykonywać wszystkie swoje zdania, nawet te najmniejsze dnia codziennego, ze szczególną sumiennością, pietyzmem, uczciwością – zaznaczył wojewoda.
O działaniach zaplanowanych przez społeczności szkolne oraz Kuratorium Oświaty w województwie lubelskim poinformowała kurator oświaty Teresa Misiuk. Wśród prelegentów znaleźli się też m. in. prof. Krystyna Chałas, kierownik Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej KUL, prof. Mieczysław Ryba.
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska ogłosiła bieżący rok szkolny Rokiem dla Niepodległej i dokonała ważnych zmian w podstawie programowej, w której wzmocnione zostało m.in. nauczanie historii w szkołach. Realizacja tych zadań leży w gestii samorządów, kuratoriów i nauczycieli. I tej sprawie poświęcona została konferencja  Szkoła wspólnotą wychowującą i kształcącą dla Niepodległej. Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty, przedstawiła informację o tym, jak placówki oświatowe włączą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Pokazała również, jak wygląda wychowanie patriotyczne w programach wychowawczych szkół województwa lubelskiego.
Podczas konferencji przedstawiono wyzwania stojące obecnie przed wszystkimi realizującymi zadania oświatowe. Dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie podzielili się sposobami na osiągnięcie sukcesu w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Powiązanie teorii z dobrą praktyką edukacyjną oraz przykłady działań pokazane z różnych perspektyw były głównymi atutami konferencji.
O tym, że podstawą budowania szkoły jako wspólnoty życia, pracy i służby ojczyźnie jest edukacja aksjologiczna i wychowanie ku wartościom, w swoim wystąpieniu przekonywała prof. Krystyna Chałas, kierownik Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej KUL. Przedmiotem referatu prof. Mieczysława Ryby było wychowanie patriotyczne w kontekście postaw etycznych nauczycieli.

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz