tomaszow.tv

Koncert „Viva Polonia” z okazji Narodowego Święta Niepodległości

dodano: 10 listopada 2017, źródło: www.lublin.uw.gov.pl

W Archikatedrze Lubelskiej odbył się uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczestniczył w nim m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

W programie „Viva Polonia” znalazła się wiązanka pieśni patriotycznych i muzyka polska. Wystąpili: Dorota Laskowiecka, Anna Maria Grabowska, Andrzej Wiśniewski, Łukasz Wroński, Jolanta Skorek-Münch. Był też Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego, Akademicki Chór Dziecięcy Uniwersytetu Medycznego „Pueri Nostri”, Chór Męski „Bas Canto” oraz Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Grzegorza Mielimąka.
- Polski nic nie zniszczy, tak jak nie zniszczyło jej do tej pory – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek. – Nic jej nie zniszczy, jeżeli wolność i niepodległość traktować będziemy nie tylko jako dar, bo często mówimy o darze wolności, ale przede wszystkim jako zadanie. Wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją  stale zdobywać, to mówił św. Jan Paweł II, podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Polski. Wolność można  zdobywać w różny sposób. Zdobywa się orężem, w sposób zbrojny, walką na polu chwały, dyplomacją, Wolność zdobywa się również przez krzewienie, podtrzymywanie i rozwijanie  polskiej kultury i sztuki, Wiele naszych wieszczów narodowych w okresie tych 123 lat to robiło i dzięki nim dalej jesteśmy Polakami, dzięki nim ta polskość została rozwinięta – zaznaczył wojewoda Czarnek.
Podczas spotkania wojewoda wręczył w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Dorocie Laskowieckiej. Artystka Teatru Muzycznego w Lublinie otrzymała wyróżnienie za zasługi w działalności kulturalnej.
Dyplom uznania z medalem wojewody, z okazji 35-lecia pracy artystycznej, otrzymała również Jolanta Skorek-Münch. Wyróżnienie przyznano przede wszystkim za „świadectwo szacunku do polskiej muzyki, tradycji i kultury, wymierny wkład w rozwój życia muzycznego i kulturalnego Lublina, województwa lubelskiego i Polski”.
–To odznaczenie i dyplom są dowodem uznania RP, ministra kultury i dziedzictwa kulturowego oraz  wojewody lubelskiego za udział w tym stałym zdobywaniu wolności i niepodległości dla Polski  – podkreślił wojewoda. Na koniec przytoczył słowa  św. Jan Pawła II:  „Wolność w czasie pokoju zdobywa się czyniąc użytek w prawdzie. A  prawda to Pan Bóg, a Pan Bóg to piękno, a piękno to sztuka i to wszystko razem się łączy”.
 

Oceń news:
Poleć znajomym:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Prosimy o kulturalną dyskusję. Cały regulamin tutaj.

Dodaj komentarz